Vědci se shodují na tom, že kolagen je jedním ze základních stavebních kamenů našeho těla. Najdeme jej v kloubech, ale také v kůži či ve vlasech. Je to látka, bez které bychom nemohli existovat, a jeho nedostatek pociťujeme velmi zřetelně. Nejčastěji se projevuje suchou, loupavou kůží, roztřepenými, krepatými vlasy, případně i bolestí kloubů. Vzhledem k tomu, že asi nikdo z nás nic z toho nechce, je jasné, že bychom tomu měli předcházet. Ale jak? Zdaleka nejběžnější je požívání kolagenu ve stravě. Zde si často ani neuvědomujeme, že je její součástí. Naše tělo jej však dokáže identifikovat a zpracovat. Bohužel, ne všichni mají stravovací návyky takové, že jej přijímají dostatečné množství. Platí to zvláště pro osoby v zátěži a děti, které jej potřebují podstatně víc.
I z tohoto důvodu existují na trhu nejrůznější potravinové doplňky, které tuto složku obsahují. Ovšem zdaleka ne všechny typy jsou stejné. Příkladem může být hydrolyzovaný rybí kolagen. Ten je, jak již název napovídá, extrahován právě z ryb, nejčastěji mořských. Jeho úprava hydrolýzou pak zajišťuje snadnější absorpci a vyšší využitelnost. Otázkou však je, proč bychom měli chtít právě ten rybí. Co má oproti jiným? Pravdou je, že tento je poněkud prospěšnější. Najdeme v něm totiž i další složky, které jsou pro ryby specifické. Koneckonců, není divu, že právě národy, které mají na jídelníčku převážně mořské ryby, patří k těm nejzdravějším. A to můžeme využít i nyní.
Je však pravdou, že tyto přípravky nejsou nutné pro každého. Valná většina z nás přijímá dostatek kolagenu v běžné potravě, takže není nutné jej nijak zvlášť doplňovat. Tyto přípravky se tedy doporučují pouze ve výjimečných případech, kdy běžný příjem potravou nestačí pokrýt spotřebu.Rozhodně se tedy nevyplatí dávat velké peníze za potravinové doplňky, které v naprosté většině případů neudělají naprosto nic. Efektivnější a zdravější je změnit jídelníček, avšak pokud to není možné, nebo je potřeba řešit akutní nedostatek kolagenu, jsou tyto doplňky vhodnou alternativou.